Artykuł sponsorowany
Jaka nagrzewnica na budowę?
Do niektórych prac na budowie nie potrzeba świetnej pogody – wystarczy odpowiednio wysoka temperatura. Dotyczy to przede wszystkim robót we wnętrzach. Jeśli więc chcesz pracować nawet jesienią czy zimą, musisz odpowiednio ogrzać surowe mury. Idealnie nadaje się do tego nagrzewnica. Trzeba tylko dobrze dobrać ją pod kątem kilku parametrów. Jaka nagrzewnica na budowę sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Jaka nagrzewnica na budowę? Najważniejsze kryteria wyboru
Na rynku można znaleźć szeroki wybór nagrzewnic. Niektóre z nich nadają się jednak bardziej do pomieszczeń mieszkalnych, inne z kolei są przeznaczone głównie do użytku zewnętrznego.
Przy wyborze nagrzewnicy na budowę weź więc pod uwagę przede wszystkim:
- typ nagrzewnicy pod kątem jej zasilania;
- moc urządzenia;
- bezpieczeństwo użytkowania i funkcje dodatkowe.
Jaki typ nagrzewnicy wybrać na budowę?
Wśród nagrzewnic, które nadają się na budowę, można rozróżnić trzy główne grupy urządzeń. Różnią się sposobem zasilania. To nagrzewnice elektryczne, olejowe oraz gazowe.
Nagrzewnice olejowe
Przy wyborze nagrzewnicy na budowę w pierwszej kolejności rozważ urządzenia olejowe. To duże urządzenia, które są najbardziej wydajnymi nagrzewnicami na rynku. Za ich działanie odpowiada silnik napędzany olejem – napędowym bądź lekkim opałowym.
Nagrzewnice olejowe dysponują największą mocą spośród wszystkich tego typu urządzeń. Z tego powodu nadają się nawet do pomieszczeń o dużej powierzchni i kubaturze. Do tego ciepło jest wydzielane tuż po włączeniu urządzenia, niemal od razu można więc przystąpić do pracy. Do zalet należy też dodać niskie koszty eksploatacji urządzenia, co będzie szczególnie ważne przy długich pracach budowlanych.
Z drugiej strony nagrzewnice olejowe to najdroższe urządzenia tego typu. Warto więc wybierać je tylko wtedy, gdy faktycznie będzie się z nich korzystać. Minusem są też duże gabaryty – tutaj pomogą modele z kołami – oraz wydzielane w czasie pracy spaliny. Dlatego szukaj modeli z odprowadzeniem spalin, na przykład w formie specjalnego komina. Wydajne nagrzewnice olejowe znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/maszyny-budowlane-nagrzewnice.
Nagrzewnice gazowe
W drugiej kolejności warto rozważyć nagrzewnice gazowe. W tym przypadku paliwem jest gaz LPG, najczęściej dostarczany z butli. To urządzenia, które dobrze nadają się do ogrzewania dużych i średnich pomieszczeń.
Również nagrzewnice gazowe są dość ekonomicznym sposobem na podniesienie temperatury na budowie. Do tego wyróżnia się bardzo małymi kosztami eksploatacji i konserwacji. Urządzenia gazowe najczęściej są również tańsze od olejowych, dysponują też nieco mniejszą mocą.
Przy tych nagrzewnicach trzeba być jednak ostrożnym. W czasie pracy emitują one bowiem nie tylko spaliny, ale również sporo wilgoci. W związku z tym można z nich korzystać jedynie w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach – a to, szczególnie zimą, może sprawić trochę trudności. Z drugiej strony wilgoć może być na budowie przydatna, na przykład w pomieszczeniach, gdzie nakłada się zaprawę wapienną.
Warto też pamiętać, że nagrzewnica gazowa stygnie szybko po wyłączeniu. Pomieszczenie szybko się ochładza.
Nagrzewnice elektryczne
Trzecią grupę tworzą nagrzewnice elektryczne. Wyróżniają się niewielkimi gabarytami oraz przystępną ceną. Do tego są to urządzenia o intuicyjnej obsłudze, które potrafią szybko nagrzać pomieszczenie. Pomagają w tym dmuchawy, w które często wyposażone są elektryczne urządzenia.
Takie nagrzewnice są również bezpieczne, nie wytwarzają spalin. Rzadko się psują, powinny długo służyć. Na budowie sprawdzą się wówczas, gdy chcesz szybko – ale też raczej na krótko – ogrzać niewielkie pomieszczenie. Przy ogrzewaniu dużych przestrzeni nie będą zbyt efektywne, dysponują też mniejszą mocą od konkurentek. A kiedy będą włączone przez długi czas, może Cię to słono kosztować.
Minusem nagrzewnic elektrycznych jest również ograniczenie koniecznością dostępu do sieci elektrycznej. Na budowie nie zawsze to oczywiste. W dodatku potrzeba im zwykle gniazdka 400V, czyli tak zwanej siły.
Jak dobrać moc nagrzewnicy?
By wybrać odpowiednią nagrzewnicę na budowę, trzeba odpowiednio dobrać jej moc do wymagań w powstającym budynku. Najważniejsze jest dopasowanie nagrzewnicy do kubatury ogrzewanego pomieszczenia.
Oczywiście im większe pomieszczenie, tym większa moc nagrzewnicy będzie potrzebna. Zazwyczaj sprawdza się jednak prosty przelicznik związany z kubaturą. Na 1 m3 pomieszczenia powinno przypadać 0,04 kW mocy urządzenia. Inny popularny przelicznik jest związany z powierzchnią: do ogrzania 10 m2 potrzeba 1 kW mocy nagrzewnicy.
Jeśli chcesz bardzo dokładnie obliczyć moc potrzebną do ogrzania budowy do konkretnej temperatury, skorzystaj z poniższego wzoru:
V x ΔT x K = kcal/h
V oznacza w nim kubaturę pomieszczenia, ΔT przyrost temperatury, a K współczynnik izolacji cieplnej. Uzyskany wynik w kcal/h trzeba dodatkowo zamienić na kW.
Bezpieczeństwo i funkcje dodatkowe – na co zwrócić uwagę?
Przy wyborze nagrzewnicy na budowę bardzo ważną rolę powinny odgrywać aspekty związane z bezpieczeństwem. Najważniejszy z nich to system zabezpieczenia przed przegrzaniem. Dobrze, by nagrzewnica miała zamontowany czujnik, który przy określonej temperaturze automatycznie wyłączy urządzenie.
Dobra nagrzewnica na budowę powinna też mieć możliwość swobodnej regulacji temperatury. Dzięki temu będzie można z niej korzystać w bardziej ekonomiczny sposób, nie przegrzewając niepotrzebnie pomieszczenia. Przy nagrzewnicach olejowych zwróć uwagę na obecność czujnika, który automatycznie wyłącza urządzenie po osiągnięciu zadanej temperatury i włącza je na powrót, gdy temperatura spadnie.
Podsumowanie: jaka nagrzewnica na budowę będzie najlepsza?
O wyborze nagrzewnicy na budowę powinno zdecydować kilka czynników. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na rodzaj urządzenia. Warto dobierać je pod kątem wielkości ogrzewanego pomieszczenia. Przy dużej kubaturze sprawdzą się urządzenia olejowe, przy średnich gazowe, w niewielkich elektryczne. Zawsze warto też obliczyć przybliżoną moc urządzenia potrzebną do ogrzania pomieszczenia. Zwróć też uwagę na zabezpieczenia przed przegrzaniem czy możliwość dokładnej regulacji temperatury.