Montaż siatki na krety – jak ją układać? Poradnik krok po kroku
Większość właścicieli z większymi podwórkami i ogródkami męczy się z kretami lub nornicami. Kiedy takie zwierzątka pojawią się na naszej działce, trudno je wypędzić. Stosuje się wiele sposób, aby nowe kopce ziemi się nie pojawiały, ale często żadna metoda nie działa. Wtedy trzeba sięgnąć po inne rozwiązanie – siatka na krety pomoże Ci poradzić sobie z tym problemem i w końcu nie będziesz każdego dnia musiał wynosić ziemi ze swojego ogródka.
Montaż siatki na krety nie jest trudny. Możesz wykonać takie prace samodzielnie i w końcu pożegnać się ze szkodnikami na swojej posesji. Zobacz, jak wygląda zakładanie siatki na krety krok po kroku.
Dlaczego warto wybrać siatkę na krety?
Jest to doskonała alternatywna forma ochrony działki nie tylko przed kretami, ale i nornicami. Nie musisz kupować środków chemicznych i wlewać ich praktycznie codziennie w dziury po kopcach. Jest to całkowicie bezpieczna forma walki z tymi szkodnikami. Montaż siatki na krety to idealny sposób na to, aby kret nie przedostał się i nie kopał w Twojej strefie relaksu i komfortu – czyli w ogrodzie.
Siatka na krety – jak układać krok po kroku
Zacznijmy od najważniejszej sprawy. Układanie siatki na krety to prosta czynność, pod warunkiem że robisz to, zanim zaplanujesz i zaaranżujesz ogród. Zanim zaczniesz siać trawę lub kłaść gotowy trawnik w rolce, pomyśl o takiej ochronie posesji. Montaż najlepiej zaplanuj, kiedy nie ma jeszcze przymrozków. Szczególnie jeśli musisz zrywać ziemię, aby założyć elementy konstrukcji.
- Oczyść teren – przed rozpoczęciem głównych prac usuń kamienie, liście, gałązki i inne śmieci, które mogłyby przeszkadzać w zakładaniu siatki. Dzięki temu Twoja praca będzie nie tylko przyjemniejsza, ale i skuteczniejsza.
- Wyrównaj ziemię – możesz to wykonać za pomocą wałka, lub poprzez udeptywanie terenu.
- Rozłóż siatki – na oczyszczoną i wyrównaną powierzchnię załóż siatkę. Aby trzymała się w miejscu, wykorzystaj metalowe lub plastikowe szpilki w odstępach około 1 m, które zapewnią stabilność. Rozłóż ją tak, aby kawałki nakładały się na siebie i tworzyły spójną konstrukcję.
- Zapnij siatkę – po ułożeniu siatki, należy jeszcze zapiąć jej brzegi na zakładkę. Dzięki temu kret nie będzie miał możliwości wykonania podkopu. Zakładka powinna mieć około 15 cm.
- Przysyp konstrukcję ziemią – na samym końcu przysyp dokładnie siatkę ziemią. Dzięki temu nie będzie widoczna, a ogród będzie dalej wyglądał estetycznie. Nikt nawet nie zauważy, że masz ochronę pod trawnikiem. Ciesz się zabezpieczonym terenem przed kretami. Już nie będziesz widzieć kopców ziemi na środku posesji.
A jak głęboko montować siatkę?
- Trawnik – przysypujemy ziemią na około 10 cm.
- Kwietniki, rabaty – 30 cm. Im bardziej rozbudowane korzenie roślin, tym głębiej.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem siatki na krety
Aby zakładanie siatki na krety było skuteczne, musisz wybrać odpowiedni model. Twoja uwaga powinna być skupiona na grubości i wymiarach oczek. Najlepiej wybrać asortyment o wymiarach: 10 mm x 10 mm, 13 mm x 13 mm lub 16 mm x 16 mm. Pamiętaj, że im grubsza siatka, tym oczka będą bardziej zagęszczone, co da Ci lepszą ochronę przed kretami lub nornicami.
Montaż siatki na krety a rozwój roślin
Wielu właścicieli ogródków martwi się, że przez siatkę zamontowaną na podłożu rośliny nie będą mogły dobrze się rozwijać. Prawda jest taka, że ten element nie spowalnia rozwoju kwiatów. Co więcej, zapewnia im dobre zabezpieczenie w terenie, szczególnie pochyłym – nie osuwają się.
Jak widzisz, układanie siatki na krety nie jest takie trudne. Wystarczy podstawowa wiedza, umiejętności i narzędzia, aby zabezpieczyć ogródek. Jeśli od lat walczysz z kretem, wypróbuj ten sposób i w końcu pozbądź się go ze swojej posesji.