Jakie buty trekkingowe wybrać na wycieczkę w góry? 5 punktów
Górskie tereny to główne cele urlopowych eskapad – nic dziwnego! Piękne krajobrazy, świeże powietrze i niezwykły relaks dostarczany przez kontakt z naturą pozwala wypocząć ciału i duszy. Aby podczas wycieczki wszystko poszło zgodnie z planem, potrzebujesz jedynie chęci, przekąsek oraz wygodnego obuwia. Buty trekkingowe niskie, wysokie, skórzane, z membraną? Zwróć uwagę na te 5 cech, a na pewno Cię nie zawiodą!
Punkt 1 – buty trekkingowe niskie czy wysokie?
Wysokość butów trekkingowych to pierwsze kryterium wyboru. Wysokie buty trekkingowe sprawdzą się na trudnych szlakach. Osłonią nogę przed piaskiem, dostępem wilgoci, a wysoka cholewka zabezpieczy staw skokowy przed skręceniem. Planujesz chodzić po skalistym terenie? Na wszelki wypadek wybierz wysokie obuwie trekkingowe.
Są to buty cieplejsze, odpowiednie na jesień czy wczesną wiosnę. Warto je wybrać zapobiegawczo także wtedy, gdy nie do końca znasz trasę wycieczki – w takim obuwiu nic Cię nie zaskoczy.
Buty trekkingowe niskie? To dobry pomysł na lato, zwłaszcza gdy wędrujesz po łatwych szlakach. Sprawdzą się u większości miłośników rekreacyjnego hikingu. Stopa na pewno się w nich nie przegrzeje. Do środka łatwiej wpadnie kamyczek, ale takie buty zdejmuje się szybko, więc nie będzie to wielkim problemem.
Oba rodzaje butów znajdziesz w renomowanych sklepach internetowych – sprawdź ofertę Megaoutdoor: https://megaoutdoor.pl/
Punkt 2 – bezpieczna i wygodna podeszwa
Im wyższe góry i trudniejszy, bardziej kamienisty szlak, tym sztywniejsza podeszwa będzie Ci potrzebna. To warunek bezpieczeństwa i wygody Twojej pieszej wycieczki. Spacerując po skalistym terenie zdecydowanie nie chcesz wyczuwać stopami każdego wybrzuszenia. Nogi rozbolą Cię jeszcze zanim schronisko zniknie za horyzontem.
Średnia i miękka podeszwa sprawdzi się na leśnych terenach i ubitych ścieżkach. Miękkie buty w góry będą wygodniejsze podczas długich wędrówek. Dzięki giętkości podeszwy, dopasują się do stopy przy każdym kroku – prawie tak, jak Twoje ulubione codzienne ,,adidasy”.
Zwróć uwagę na bieżnik podeszwy. W górach potrzebujesz agresywnego bieżnika, dającego maksimum przyczepności. Stawiając na solidne buty trekkingowe od sprawdzonego producenta, nie musisz się o to obawiać – takie marki jak Salomon doskonale wiedzą, co to znaczy ,,bezpieczna konstrukcja na górskie warunki”.
Podeszwa to jeden z Twoich gwarantów udanej wycieczki – w odpowiednich butach, z wyprawy wrócisz z bagażem wyłącznie pozytywnych doświadczeń.
Czy zastanawiałeś się, jakich dokładnie? Piękne wspomnienia to tylko jeden z plusów górskich wypraw – poznaj ich więcej w artykule serwisu Portal Miasta: https://portalmiasta.pl/jaki-wplyw-ma-na-zdrowie-chodzenie-po-gorach
Punkt 3 – buty trekkingowe z membraną czy bez?
Buty trekkingowe z membraną – na przykład GORE-TEX – cechuje nienaganna wodoodporność. Z tego też powodu, obuwie wyposażone w membranę gorzej oddycha. Przy wysokich temperaturach stopa mocno się poci, a to nie jest ani przyjemne, ani zdrowe. Buty z membraną warto więc wybierać na chłodne pory roku.
Poza niedogodnością wynikającą z utrudnionej oddychalności, buty z membraną dłużej wysychają. Dlatego do takich butów warto zaopatrywać się we wkładki antybakteryjne, używać antyperspirantów do stop, a po każdej wycieczce dokładnie je wywietrzyć. To ograniczy rozwój bakterii, mogących zaszkodzić Twoim stopom.
Oczywiście, kiedy wybierasz się na trekking w błotnistym terenie, pełnym kałuż i strumieni, warto poświęcić trochę oddychalności za ochronę przed wodą. Ponownie więc, decyzja zależy od charakteru Twoich wypraw.
Na rekreacyjne, letnie wycieczki w góry wybierz buty bez membrany. W razie potrzeby, większość obuwia trekkingowego można (zgodnie z zaleceniami producenta) zaimpregnować.
Punkt 4 – buty trekkingowe syntetyczne czy skórzane?
Materiał wykonania butów zależy głównie od osobistych preferencji.
Buty trekkingowe ze skóry naturalnej są ciężkie, ale bardzo wytrzymałe. Będą Ci towarzyszyć przez wiele sezonów. Poradzą sobie na trudnych szlakach, wychodząc bez szwanku ze skalistych obszarów.
Skóra zapewnia oddychalność w letnich miesiącach, a przy tym jest łatwa do zaimpregnowania. Jeśli nie chcesz przejmować się impregnowaniem, na rynku dostaniesz także obuwie trekkingowe skórzane z membraną wodoodporną.
Syntetyczne materiały – poliamidy – wykorzystywane w produkcji butów trekkingowych, cechuje lekkość, uzyskiwana kosztem wytrzymałości. Takie obuwie jest szczególnie dobrym wyborem na łagodne szlaki, gdy nie planujesz męczyć się podczas wędrówek.
Nowoczesne obuwie trekkingowe syntetyczne od sprawdzonych producentów ma doskonałe właściwości techniczne – stopy oddychają, amortyzacja podeszwy zapewnia wygodę, cholewka dopasowuje się do ciała.
Znasz główną różnicę – wolisz lekkie buty, czy potrzebujesz niezniszczalnych? Przede wszystkim stawiaj na jakość, a rozczarowanie nie grozi Ci tak naprawdę przy żadnym wyborze.
Punkt 5 – buty w góry dopasowane rozmiarem
Ostatnie, ale nie najmniej ważne – zanim wyruszysz na wyprawę w nowych butach, upewnij się, że po kilku kilometrach nie będziesz miał ochoty ich zedrzeć! Rozczarowania unikniesz w najprostszy sposób – mierząc!
Nie sugeruj się rozmiarem, który nosisz na co dzień. Jeśli kupujesz buty trekkingowe w Internecie, zmierz stopę i dolicz 1 centymetr. Na trudne szlaki przyda się nawet 1,5 cm zapasu. Musisz wiedzieć, że stopy puchną w trakcie wysiłku (to normalne – dopływa do nich więcej krwi), więc obuwie górskie ,,na styk” po godzinie wędrówki stanie się za ciasne.
Czy to w sklepie stacjonarnym, czy po odbiorze przesyłki, przymierz oba buty. Pochodź, poskacz po podłodze, po schodach. Zawiąż je tak, jak zawiążesz wychodząc ze schroniska i upewnij się, że cholewka prawidłowo stabilizuje stopę.
Najbardziej miarodajne będzie mierzenie butów w godzinach popołudniowych. Stopa, która przez cały dzień pracuje, zdąży naturalnie spuchnąć. Udawanie się do sklepu z obuwiem sportowym z samego rana, może zaowocować rozczarowaniem i koniecznością zwrotu.
Buty w góry powinny być sprawdzone w kontrolowanych warunkach – na urlopie nie będzie na to czasu!
Jakie buty trekkingowe wybrać? Zdecyduj o wysokości, miękkości podeszwy, membranie i materiale na podstawie swoich planów.
Na ciężkie wyprawy trekkingowe wybieraj się w butach z wysoką cholewką, sztywną podeszwą, wykonanych z naturalnej skory lub najwyższej jakości tworzyw sztucznych. Rekreacyjne spacery? Wystarczą niskie buty w góry, ze średnią lub miękką podeszwą. Tutaj także sprawdzą się tworzywa sztuczne – lekkie jak piórko!
Bez względu na ostateczny wybór, kupuj obuwie tylko od sprawdzonych marek. Wiedzą, jak tworzyć propozycje nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne. Ciesz się obcowaniem z naturą, a o resztę zadbają Twoje buty trekkingowe!