Gospodarstwa agroturystyczne – wystrój wnętrz w stylu wiejskim
Gospodarstwa agroturystyczne najczęściej znajdują się na mniejszych bądź większych wsiach. Dlatego też nikogo nie zdziwi fakt, że wystrój pomieszczeń w budynkach z pokojami gościnnymi zwykle nawiązuje do niezwykle przytulnego i klimatycznego stylu wiejskiego.
Jak wyglądają wnętrza w gospodarstwach agroturystycznych? Jakie typowe elementy stylu wiejskiego są w nich obecne?
Układ pomieszczeń w gospodarstwach agroturystycznych
Gospodarstwa agroturystyczne z daleka przypominają wiejskie domy, tylko o nieco większym metrażu. W rzeczywistości jednak, zwykle podzielone są na wnętrza przeznaczone do użytku wyłącznie przez gospodarza i te, z których mogą korzystać goście.
Pomieszczenia najczęściej są urządzone w stylu wiejskim lub podobnym do niego stylu rustykalnym (o którym więcej przeczytasz na https://wnetrzadlaciebie.com).
Osobna kuchnia, jadalnia i salon dla gości na parterze
Rzadko zdarza się, żeby gospodarz korzystał z tej samej kuchni, co urlopowicze. Dlatego też, w gospodarstwach agroturystycznych wydzielona jest osobna kuchnia lub aneks kuchenny dla gości, które znajdują się najczęściej na parterze.
W pobliżu miejsca, w którym można przygotować posiłek, często znajduje się jadalnia, z więcej niż jednym stołem i krzesłami bądź ławkami. W agroturystyce może bowiem nocować kilka rodzin z dziećmi w tym samym czasie.
Dlatego też stołów w jadalni powinno być dokładnie tyle samo, co pokojów gościnnych. W ten sposób dla nikogo nie zabraknie miejsca do spożycia przygotowanego, bądź zamówionego posiłku.
Na parterze bardzo często oprócz kuchni i jadalni, znajduje się także niewielki salon, w którym umieszczona jest sofa, fotele, telewizor, a nawet czasami bilard lub inne gry mające zapewnić gościom rozrywkę.
Przed sofą, jak to w salonie, obowiązkowo musi stać stolik kawowy. Na jego blacie zwykle umieszczone są dekoracje sezonowe. Latem są to kwiaty, jesienią miniaturkowe dynie i kolorowe liście, zimą świece, a wiosną kwiaty wiosenne.
Pokoje gościnne z łazienkami na piętrze
Na piętrze natomiast jest miejsce przeznaczone na pokoje gościnne. Najczęściej do każdego pokoju gościnnego przynależy prywatna łazienka. Ma to na celu zapewnić gościom maksimum komfortu.
Jest nie tylko bardzo wygodne rozwiązanie dla urlopowiczów, ale także zapewnia im pozwala poprawić ich poczucie prywatności.
Gospodarstwa agroturystyczne – charakterystyczne elementy wystroju wnętrz
Wiejskie gospodarstwa agroturystyczne posiadają pewne elementy, które są dla nich charakterystyczne. Niemalże w każdym tego typu budynku możemy je zaobserwować w mniejszym bądź większym stopniu. Co charakteryzuje domy agroturystyczne w wiejskim stylu?
1. Kominki
Kominek to jeden z podstawowych elementów dekoracyjnych w gospodarstwach agroturystycznych. Zwykle wykonany jest z czerwonej cegły bądź kamienia. Wprowadza do wnętrz niesamowity klimat domowego ogniska, zwłaszcza w momencie, gdy widać w nim płomienie.
W niektórych gospodarstwach agroturystycznych, kominek zlokalizowany we wspólnym salonie z jadalnią służy jako narzędzie grzewcze. Dopiero po rozpaleniu ognia w pokojach zaczynają grzać kaloryfery i woda pod prysznicem staje się ciepła.
Są także agroturystyki, które posiadają już ogrzewanie gazowe, a kominek stanowi tylko dodatek dekoracyjny do wnętrz. Trzeba przyznać, że jest to niezwykle klimatyczny dodatek, który nawet gdy się w nim nie pali i tak wygląda dostojnie.
2. Drewniane lub kamienne podłogi
Drewno to surowiec, który bardzo często pokrywa także podłogi wiejskich gospodarstw agroturystycznych. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że pięknie wygląda, ale także jest doskonałym izolatorem termicznym. Chodząc po takiej podłodze nie odczuwamy chłodu.
Warto zaznaczyć, że jeśli na podłogach znajduje się drewno, to nie są to sztuczne panele. Najczęściej podłogę pokrywa parkiet lub prawdziwe drewno. Takie podłogi są zwykle obecne w pokojach gościnnych.
W niektórych pomieszczeniach znajdujących się w gospodarstwach agroturystycznych podłogi pokrywane są kamieniem, bądź płytkami imitującymi kamień. Najczęściej można je zauważyć w kuchni, jadalni i wspólnym salonie.
3. Drewno i kamień na sufitach oraz ścianach
Dawniej wiejskie domki w większości były wykonywane z drewna. Obecnie odchodzi się od tej tradycji stawiając domki murowane. Całe szczęście, wiejskie gospodarstwa agroturystyczne wciąż w większości wykonane są z drewna i kamienia.
Drewno to surowiec, który ma wiele właściwości, a jedną z nich jest jego piękny i naturalny wygląd. Przede wszystkim czyni wnętrza bardziej przytulnymi i klimatycznymi. Wprowadza domowy klimat, dzięki czemu przyjemnie jest spędzać czas w drewnianych budynkach.
W wiejskich gospodarstwach agroturystycznych, najczęściej drewno można zaobserwować na ścianach oraz na sufitach. Zdarza się również, że we wnętrzach umieszczone są bale pełniące funkcję podpórek, które posiadają liczne ozdobne żłobienia.
Oprócz drewna na ścianach gospodarstw agroturystycznych bardzo często widnieje kamień. Jest to także swego rodzaju nawiązanie do natury, które dodatkowo stanowi wspaniałą ozdobę.
Kamień połączony z drewnem sprawia, że każdy, kto wejdzie do takiego wnętrza poczuje się jak we własnym domu.
4. Drewniane meble
Podstawowym elementem wystroju wnętrz agroturystycznych są meble wykonane z drewna. Najczęściej gospodarze nie wyrzucają starych mebli, gdy te już ulegną zniszczeniu, tylko dokładnie je oczyszczają, szlifują i malują m.in. na biały kolor lub ten imitujący drewno.
Najczęściej spotykanymi meblami w agroturystykach są liczne komody, przeszklone witryny, które zawierają pięknie zdobione zastawy stołowe oraz regały. Nie brak tutaj także stołów z krzesłami, przy których można zjeść posiłek lub napić się kawy.
W pokojach gościnnych natomiast znajdują się takie meble jak duże drewniane łóżka, szafy i komody na odzież, mały stolik nocny i stół z krzesłami. Oczywiście nie może zabraknąć telewizora na ścianie lub komodzie oraz małego aneksu kuchennego.
Aneks kuchenny w pokojach gościnnych to bardzo ceniona część wnętrz przez urlopowiczów. Najlepiej, aby znajdował się na drewnianej szafce blisko stołu. Powinien zawierać przede wszystkim czajnik, kilka kubków lub szklanek, cukiernicę z cukrem i opcjonalnie mikrofalówkę.
5. Wiejskie dekoracje we wnętrzach
W wielu gospodarstwach agroturystycznych możemy zaobserwować dekoracje nawiązujące do rozmaitych prac wiejskich.
Bardzo popularne są duże drewniane koła od wozów, na jakich dawniej przywoziło się siano z pola. Obecnie raczej nikt, nie wozi siana wózkiem, tylko traktorem, tak więc koła od wozu mogą zostać odkręcone i umieszczone w salonie, jako dekoracja wnętrza.
Częstą ozdobą kominka są zawieszone nad paleniskiem podkowy, skierowane otwartą stroną ku górze, mające zapewnić szczęście. Ludzie na wsiach bardzo wierzą w przesądy, więc jeśli zawieszają takie dodatki we wnętrzach, to nie robią tego przypadkiem.
Czasem można także zaobserwować wypchane głowy jeleni bądź dzików wiszące na ścianach w jadalni. Dawniej takie ozdoby były bardzo prestiżowe. Obecnie rzadziej się je umieszcza we wnętrzach, aczkolwiek można się na nie natknąć.
6. Dywany
Czy można poczuć domową atmosferę stąpając po zimnej posadzce z kamienia? Absolutnie nie! Dlatego dywany to także obowiązkowy element wyposażenia agroturystyk.
We wspólnym salonie świetnie będą wyglądały małe „włochate” dywaniki, które w zestawieniu z kamieniem i drewnem na ścianach uczynią wnętrze jeszcze bardziej przytulnym!
Dywanów nie może także zabraknąć w pokojach dla gości. Powinny znajdować się przy łóżku, tak aby wstający rano goście mogli stanąć na miękkim dywanie.
W niektórych agroturystykach niewielkie dywaniki znajdują się także w łazienkach oraz pod stolikiem w pokoju gościnnym. Takie rozwiązanie z pewnością zostanie pozytywnie odebrane przez gości.
7. Firany i zasłony
Cóż to za agroturystyka, w której oknach nie wiszą firanki i zasłony? To przecież te elementy wspaniale zdobią wiejskie pomieszczenia. Przytulny charakter pomieszczeń podkreślają zasłony w kratę lub w kwiaty. Firany powinny być natomiast gładkie lub delikatnie haftowane.
W niektórych gospodarstwach agroturystycznych firany i zasłony są upięte specjalnymi spinkami, dzięki czemu zyskują jeszcze bardziej dekoracyjny charakter.
Zobacz, jaką funkcję w gospodarstwie turystycznym może pełnić stół drewniany: https://agroprzylesie.pl/stol-drewniany-podstawowy-mebel-w-gospodarstwie-agroturystycznym
Źródło zdjęcia głównego: Strona Gościnny Dom w Tyliczu
1 komentarz
[…] Gospodarstwa agroturystyczne to biznes, który może przynosić zarówno zyski, jaki satysfakcję. Mieszkańcy wsi i urokliwych zakątków mogą w ten sposób stworzyć sobie szansę na dodatkowy zarobek. Z kolei dla mieszkańców miast pobyt w takim gospodarstwie to okazja do zresetowania zmysłów i wypoczynku na łonie natury. […]