Co to jest lazura do drewna i jak jej używać? Praktyczny poradnik
Nie od dziś wiadomo, że o drewno i wszelkie elementy wykonane z tego materiału należy odpowiednio dbać. Na szczęście w sklepach nie brak profesjonalnych środków ochronnych, takich jak oleje, woski czy bejce. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się jednak także lazura do drewna.
Jest to preparat o niezwykle szerokim zastosowaniu i wielu cudownych właściwościach. Zdecydowanie warto go znać! W tym artykule podpowiem więc, co to jest lazura do drewna oraz oczywiście, jak i kiedy ją używać. Sprawdź i ciesz się cudownym pięknem drewna przez długi czas!
Co to jest lazura do drewna? Kilka słów o tym preparacie
Jednym z najpopularniejszych środków ochronnych do elementów drewnianych jest obecnie lazura do drewna. Co to jest dokładnie? Najprościej mówiąc, to rodzaj wykończenia, które nadaje temu materiałowi piękne, półprzezroczyste wybarwienie. Jednocześnie pozostawia jednak jego widoczną naturalną strukturę i teksturę. Jest więc to coś w rodzaju farby, lecz lazura nie tworzy na drewnie pełnej powłoki, a pozwala zachować transparentne wykończenie. Dzięki temu materiał może zachować swój surowy wygląd.
Lazury do drewna dostępne są w różnych kolorach, co pozwala dostosować wykończenie do indywidualnych preferencji i stylu ogrodu. Preparaty marki Osmo są dostępne w niemalże 20 odcieniach do wyboru, zaczynając od jasnych barw, a kończąc na czerni. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Środki te będą doskonałym wyborem dla osób, które chcą podkreślić naturalne piękno drewna, jednocześnie zachowując jego trwałość i zapewniając mu ochronę. Trzeba bowiem pamiętać, że drewno pokryte takim preparatem jest chronione przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, słońce czy wilgoć. Na jego powierzchni tworzy się hydrofobowa powłoka, dzięki której elementy drewniane mogą bez obaw znajdować się na zewnątrz.
Lazury tworzone są najczęściej na bazie naturalnych olejów roślinnych. Dzięki temu głęboko wnikają w strukturę drewna, zachowując przy tym jego pełną elastyczność oraz pozwalając oddychać. Tym samym materiał nie będzie się kurczyć, pęcznieć czy wybrzuszać. Zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązanie!
Kiedy i gdzie najlepiej sprawdzi się lazura?
Wiesz już, co to jest lazura. Kiedy i gdzie sprawdzi się jednak najlepiej? Preparat ten polecany jest głównie do użytku na zewnątrz. Idealnie sprawdza się w sytuacjach, kiedy to drewniane elementy są poddane czynnikom atmosferycznym, takim jak deszcz, śnieg czy wiatr. Co ciekawe, lazury świetnie chronią przed atakiem pleśni, alg i grzybów. Tym samym można stosować je nawet w ekstremalnych warunkach. Przez długi czas skutecznie zabezpieczają drewno, a przy tym zachowują jego piękny wygląd.
Lazurę warto wykorzystać przede wszystkim do ochrony drewnianych fasad czy elewacji. Bywają niezastąpione także przy bramach i wiatach, altanach czy pergolach. Sprawdzą się również do mebli ogrodowych, a nawet do drzwi, okien oraz okiennic. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to rozwiązanie pozwalające zadbać o idealny wygląd wszelkich elementów wykonanych z drewna – znajdujących się na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Chronią bowiem przed czynnikami atmosferycznymi, ale też m.in. zabrudzeniami.
Jak używać lazury, by cieszyć się pięknym drewnem przez lata?
Z aplikacją lazury na elementy drewniane powinien poradzić sobie każdy. Preparat ten jest bowiem bardzo łatwy w użyciu. Nie rozwarstwia się bowiem ani nie zasycha podczas nakładania. Aby jednak cieszyć się pięknym wyglądem drewna oraz zapewnić mu odpowiednią ochronę, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Jakich?
Przede wszystkim drewno, na które nakładasz lazurę, musi być czyste i wolne od starego lakieru, farby lub zanieczyszczeń. Warto upewnić się również, że materiał jest całkowicie suchy, aby uniknąć problemów związanych z wilgocią. Preparat ten najlepiej nakładać klasycznym pędzlem.
Gdy drewno jest już odpowiednio przygotowane, lazurę wystarczy starannie nałożyć na powierzchnię zgodnie z zaleceniami producenta. Warto unikać przy tym nakładania zbyt grubej warstwy, aby zapobiec kapaniu i plamom. Pamiętaj też, że lazura jest półprzezroczysta, więc efekt będzie zależał od liczby zaaplikowanych warstw. Czas schnięcia produktu może różnić się w zależności od producenta, ale też aktualnych czynników atmosferycznych. Oczywiście przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy należy odczekać, aby wcześniejsza odpowiednio zastygła.
Pamiętaj, że lazura jest bardzo wydajna – w przypadku marki Osmo, jeden litr preparatu wystarcza na ok. 26 m/2 powierzchni drewnianych. Oszacuj więc przed zakupem, jak dużo preparatu będziesz potrzebować.
W celu odświeżenia i zabezpieczenia drewna po raz kolejny materiał należy oczyścić ze wcześniejszych warstw lazury oraz nałożyć środek ponownie.
I tyle! Teraz już wiesz, co to jest lazura do drewna oraz jak jej używać. Nie pozostaje już nic innego, jak tylko sięgnąć po taki preparat i zabezpieczyć nim wszelkie drewniane powierzchnie znajdujące się na zewnątrz!