Artykuł sponsorowany
Przygotowanie kombajnu do żniw – o czym bezdyskusyjnie należy pamiętać?
Regułą powtarzaną przez wielu serwisantów jest, że generalny przegląd kombajnu powinno się wykonywać tuż po żniwach. Istnieje wtedy pewność, że na ten sam okres przyszłego roku sprzęt będzie czekał już w pełnej gotowości, a rolnik nie straci nawet dnia zbiorów. Zdarzają się jednak przypadki, w których nie uda się dopilnować tej czynności – wtedy istotne okaże się sprawne podejście do działania.
Przejrzenie najważniejszych podzespołów, wymiana zużytych części eksploatacyjnych oraz zapewnienie poprawnej smarowności we wszystkich układach mechanicznych – to tylko skrótowy opis działań jakie należy wykonać, kiedy w trakcie zbiorów nie chcemy doświadczyć żadnych nieprzyjemności.
Co koniecznie należy sprawdzić przed przystąpieniem do żniw?
Kombajn jest maszyną rolniczą o mocno skomplikowanej budowie i ogromnej funkcjonalności. To właśnie przy jego użyciu da się skrócić czas żniw o kilka, a nawet kilkanaście dni. Mimo to, bazuje on na takiej samej technologii napędowej jak ma to miejsce w przypadku samochodów osobowych czy ciężarowych. Dla zapewnienia efektywnej i bezawaryjnej pracy silnika, koniecznie należy dbać o poprawny poziom oleju w misce, regularną wymianę filtrów oraz obecność wszystkich płynów i pozostałych środków smarnych.
Na tym jednak obowiązki rolnika się nie kończą. Ocenę stanu technicznego należy uzupełnić jeszcze o sprawdzenie stanu akumulatora, przewodów elektrycznych oraz stopnia zużycia paska napędu. Warto zaznaczyć, że maszyny wbudowane w kombajn i odpowiedzialne za poszczególne prace również wymagają dokładnego przepatrzenia. Mowa tu o podbieraczu, nożach tnących, cepach bębna młócącego, bagnetach, belkach, przenośnikach czy rozdrabniaczach słomy.
Samodzielna wymiana części w kombajnie – czy zawsze na tym zaoszczędzimy?
Pomimo, iż wiele sklepów rolniczych oferuje zamienne części do kombajnu Bizon, to samodzielna ich wymiana nie zawsze przyniesie oczekiwane efekty. W szczególności dotyczy to nowszych kombajnów, posiadających często szeroko rozbudowane systemy elektroniki. W naszym kraju funkcjonuje wiele serwisów zajmujących się naprawą i wymianą zużytych części w kombajnach. Z uwagi na wysoką wartość i stopień skomplikowania poszczególnych układów tych maszyn, najlepiej oddać je w ręce specjalistów i nie martwić się poprawnością działania.
Współpraca z takimi firmami zawsze przebiega pomyślnie, a to z uwagi na wysoki stopień doświadczenia i styczność z kombajnami pochodzącymi od różnych producentów. Dokładny przegląd najważniejszych części eksploatacyjnych nie zabiera wbrew pozorom wiele czasu. Rolnicy mogą być zatem spokojni, że w kontekście powierzenia takiej pracy firmom zewnętrznym, zdążą na czas zebrać wszystkie żniwa.
Eksploatacja zespołu żniwnego
Zespół żniwny, choć bardzo ważny, bywa często niedoceniany przez rolników. To od niego zależy natomiast cały proces koszenia i transportowania plonów do przenośnika ukośnego. W kontekście jego poprawnej eksploatacji, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stan noży tnących oraz regulację przenośnika ślimakowo-palcowego.