Pościel dawniej i dziś
Pościel towarzyszy nam każdej nocy, kiedy kładziemy się do snu. Korzystali z niej nasi dziadkowie, rodzice a teraz także my i nasze dzieci. Chociaż jej funkcja na przestrzeni lat się nie zmieniła i wciąż otula nas podczas snu, to jednak zmieniła się jej jakość.
Czym różni się pościel, z której korzystali nasi przodkowie od tej, pod którą my zasypiamy każdej nocy?
Rodzaje materiałów
Pierwszą kwestią, która odróżnia pościele produkowane dawniej od tych wytwarzanych dziś są rodzaje materiałów. Nasze babcie czy mamy, nie miały zbyt wielkiego wyboru kupując pościele. Jednakże dzięki temu znacznie łatwiej było znaleźć produkty wykonane w 100% z naturalnych surowców. Były one po prostu droższe.
Mały wybór tkanin na pościel
Poszewki, pod którymi spali nasi przodkowie, były szyte najczęściej z tkanin bawełnianych (do których należy także kora) oraz wełnianych. Te materiały są znane ludzkości od dawna i słyną ze swoich właściwości „grzewczych”.
Dawna kora nieco różniła się od tej, która jest dostępna obecnie w sklepach. Był to materiał niezwykle lekki i przyjemny w dotyku. Miękka struktura powodowała, że panie domu bardzo chętnie kupowały pościele z kory.
Szeroka oferta materiałów na pościel
Dzisiaj, udając się do sklepu z pościelami, dostrzegamy szeroki wybór materiałów. Niestety, jeśli chcemy kupić pościel wykonaną w 100% z naturalnych włókien, musimy wczytać się w etykietę znajdującą się na przodzie opakowania.
Obecnie, rodzajów pościeli jest naprawdę bardzo wiele. Możemy sięgnąć po poszewki wykonane z bawełny, jedwabiu, wełny, lnu, bambusa lub materiałów syntetycznych.
Pomimo upływu lat wciąż jednak największym zainteresowaniem cieszy się pościel bawełniana lub bawełna z domieszką satyny. To właśnie ten rodzaj poszewek jest uznawany za najbardziej wytrzymały i przyjazny dla skóry.
Trwałość materiału
Na pewno każdy z nas posiada w domu jedną lub dwie pościele, które kupiły jeszcze nasze babcie. To, że przetrwały tak wiele lat i spało pod nimi kilka pokoleń, świadczy jedynie o ich znakomitej trwałości i odporności na uszkodzenia.
Przecież nasi przodkowie nie mieli pralek automatycznych. Najczęściej prali wszystko ręcznie, przy pomocy specjalnej tarki. Także pościele były odświeżane w ten sposób, a mimo to przetrwały tyle lat w niezmienionym stanie.
Pościele produkowane obecnie nie są w stanie dorównać trwałością tym wytwarzanym dawniej. Zwykle już po kilku praniach możemy zauważyć urwany guzik, zepsuty zamek lub zwisające nitki. Nie mówiąc już o tym co będzie z nimi za kilka lat.
Po dłuższym czasie użytkowania i większej ilości prań, na obecnie wytwarzanych pościelach będą pojawiały się przetarcia, a kolory staną się wyblakłe.
Mniejszy wybór wzorów
Zapewne nieraz spaliśmy (choćby jako dzieci) pod pościelami kupionymi przez naszych dziadków bądź rodziców. Nie sposób nie zwrócić uwagi na wzory, jakie się na nich znajdowały. Najczęściej były to bardzo drobne kwiatuszki o wyblakłych odcieniach różu, fioletu bądź błękitu znajdujące się na białym tle. To właśnie te motywy pokrywały większość pościeli produkowanych dawniej.
Nasi przodkowie nie mieli więc tak dużego wyboru wzorów pościeli jaki my mamy obecnie.
Teraz chcąc kupić pościel, trudno się zdecydować na jakiś konkretny wzór. Motywy są tak różnorodne, że trzeba się zastanowić dłuższą chwilę nad tym, jaka pościel będzie pasowała do naszego wnętrza oraz dla kogo ma być przeznaczona.
Można bowiem kupić specjalną pościel dla dzieci pokrytą popularnymi postaciami z ich ulubionych bajek lub taką, na której znajdują się słodkie zwierzątka.
Nie brakuje także pościeli z wzorami, które spodobają się młodzieży (mogą to być napisy, wzory geometryczne lub krajobrazy).
Dorośli najczęściej wybierają poszewki o stonowanych kolorach, w kropki, kwiaty lub w kratę. To najbardziej uniwersalne wzory, które trafią w gust kobiet i mężczyzn.
Cena w parze z jakością
Jedyną kwestią, która łączy pościele produkowane dawniej, z tymi wytwarzanymi obecnie jest to, że cena idzie w parze z jakością. Zarówno kiedyś jak i dziś nie sposób kupić pościel wykonaną z tworzyw naturalnych w niskiej cenie.
Jeśli widzimy duży napis głoszący, że pościel jest wykonana w 100% z bawełny i kosztuje 20 zł, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Z pewnością w takiej pościeli znajdują się domieszki tworzyw syntetycznych.
Podobnie było dawniej. Być może nie było wtedy tak dużego wyboru materiałów, z których wykonywano pościele, ale jeśli poszewki były dostępne w niskich cenach, to oczywiste było, że materiał jest słaby i szybko ulegnie zniszczeniu.