Artykuł sponsorowany
Jak prać pościel z kory? Poradnik
Jak prać pościel z kory, by jej nie zniszczyć? Temperatura, detergenty, sposoby na suszenie – zebraliśmy tutaj najważniejsze informacje. Oto praktyczny poradnik, dzięki któremu zachowasz tekstylia w doskonałym stanie. Stosując się do tych wskazówek, możesz być pewny, że Twoja pościel z kory będzie wyglądać pięknie i świeżo przez wiele lat, a goście będą cieszyli się miękkością tkaniny podczas wypoczynku u Ciebie. Przeczytaj!
Jak prać pościel z kory – najlepsza droga
Przy praniu jakichkolwiek tekstyliów, najlepiej kierować się zaleceniami producenta. Sprawdź metkę lub opakowanie po pościeli, o ile masz do nich dostęp. Tam będą wszystkie informacje na temat temperatury, detergentów i wirowania.
Gdy kupiłeś pościel w Internecie, a nie masz metek ani opakowania, możesz poszukać odpowiadającej jej aukcji na sklepie. W opisach produktów często zamieszcza się informacje o praniu.
Szczegóły prania pościeli z kory
Nie możesz skorzystać z informacji producenta? W takim razie dokładnie kieruj się poniższymi wskazówkami. Są uniwersalnie bezpieczne dla pościeli wykonanych z tego materiału. Obojętnie, czy to pościel z kory 200×220, czy wariant mniejszy, materiał dobrze zniesie traktowanie według wskazanych reguł.
Temperatura
Ogólnie rzecz biorąc, pościel z kory najlepiej prać w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Takie zakresy podają producenci tekstyliów.
Dla pewności radzimy pozostać przy temperaturze 40 stopni – nie masz metki, więc nie ryzykuj. Na niższej temperaturze pościel też się dobrze wypierze, a barwnikom na pewno nic się nie stanie.
Przewracanie na lewa stronę
Przed praniem warto przewrócić pościel z kory na lewą stronę, by na pewno nie uszkodzić wzoru.
Detergenty
Pierz pościel z kory w detergentach o neutralnym pH. Sprawdzi się zarówno proszek, jak i płyn do prania. Odpowiednie będą także piorące detergenty ekologiczne. Pamiętaj o doborze detergentu do koloru pościeli.
Do pościeli z tego materiału nie używaj wybielacza ani detergentów z chlorem. Mogą mocno uszkodzić materiał, odbierając mu miękkość i intensywność barw. Pościeli nie należy również czyścić chemicznie.
Wirowanie
Co do wirowania pościeli z kory, zdania producentów są podzielone. Część odradza wirowanie z uwagi na możliwe uszkodzenie kory. Tak więc my też odradzamy, dla pełnej zapobiegliwości. Rozwieś pościel i daj jej spokojnie wyschnąć we własnym tempie.
Gdy musisz z przyspieszyć schnięcie pościeli, ustaw wirowanie na najniższe obroty (400). Pościeli nie powinno się wtedy nic stać.
Kora sama z siebie wysycha szybko, więc brak wirowania nie jest szczególnie dużym problemem.
Suszenie i prasowanie
Wiesz, jak prać pościel z kory – a jak ją suszyć i prasować?
Rozwieszenie w pionowej pozycji to najlepszy sposób na wysuszenie pościeli z kory. Zawieś ją na suszarce za oknem lub na stojącej w pomieszczeniu, na wprost otwartego okna. Pościel wyschnie naturalnie na wietrze, co nada jej przyjemny zapach. Tekstylia powinny być rozwieszone na całej długości, tak by na siebie nie nachodziły.
Unikaj wystawiania pościeli na bezpośrednie, mocne słońce w godzinach południowych, bo intensywne promieniowanie przyczynia się do blaknięcia.
Pościel z kory nie wymaga prasowania ze względu na swoją naturalną strukturę. Splot tkaniny zapobiega gnieceniu się, co czyni prasowanie całkowicie zbędnym, a gofrowana struktura będąca zasługą splotu i tak nie jest możliwa do rozprostowania żelazkiem. Prasowanie może wręcz pogorszyć kondycję materiału.
Podsumowanie
Pościel z kory – jak prać, gdy nie masz dostępu do instrukcji producenta? Zalecamy zapobiegliwość – pozostań na 40 stopniach, z delikatnymi detergentami, bez wirowania. Susz w pozycji pionowej lub w suszarce bębnowej. Nie wywieszaj pościeli na ostrym słońcu i nie prasuj. Unikaj wybielaczy oraz chloru.
Wbrew temu, co może się wydawać, kora jest wytrzymałym materiałem. Podane tutaj reguły pielęgnacji są zapobiegliwe, bo skoro nie masz informacji o zaleceniach, lepiej po prostu dmuchać na zimne.