Stół drewniany – podstawowy mebel w gospodarstwie agroturystycznym
Stół to wyjątkowy mebel w każdym domu. Często stanowi centrum życia rodzinnego. Wszyscy spotykają się przy nim na wspólnych posiłkach, to przy nim przyjmujemy również gości.
Nie inaczej jest w gospodarstwie agroturystycznym. Klimatu tradycyjnej wsi nie sposób wyobrazić sobie bez dużego, drewnianego stołu. To jednak nie jedyna zaleta tego mebla. W gospodarstwie agroturystycznym drewniane stoły przydają się również w kilku innych miejscach. W jakich? O tym dowiesz się z naszego artykułu.
Agroturystyka – jak wygląda taka forma wypoczynku?
Choć nie dla każdego jest to oczywiste, agroturystyka ma w Polsce długą tradycję. Przed laty funkcjonowała po prostu pod nieco inną nazwą. To, co od lat jest określane jako “wczasy pod gruszą”, w pierwotnym znaczeniu było letnim wyjazdem na wieś.
W ten sposób mieszkańcy miast w czasie wakacji odwiedzali rodzinę lub zaprzyjaźnionych gospodarzy. Oprócz wypoczynku i rekreacji pomagali również w placach polowych, których latem nie brakuje, a także przy hodowli zwierząt.
Współczesna agroturystyka
Bardziej współczesna forma agroturystyki zaczęła się rozwijać w Polsce w latach 90. XX wieku. Podstawy są podobne do “wczasów pod gruszą”. Celem również jest pobyt na wsi, a więc bliżej naturalnego środowiska. Dla mieszkańców wsi agroturystyka jest z kolei alternatywnym źródłem dochodu.
Tyle że oprócz zakwaterowania gospodarstwa agroturystyczne oferują dziś swoim klientom szereg innych usług. Ich pakiet znacznie wykracza poza pomoc w pracach polowych. To różne tradycyjne aktywności, jak szydełkowanie czy własnoręczne wyrabianie serów, wypiekanie chleba.
Oprócz tego atrakcjami mogą być kuligi, wędkowanie, różnego rodzaju wycieczki. A także uczestniczenie w tradycyjnych ludowych obrzędach. Wszystko zależy od regionu kraju, lokalnych walorów przyrodniczych oraz zwyczajów.
Południe kraju i Pomorze
Z gospodarstw agroturystycznych szczególnie chętnie korzystają rodziny z dziećmi. Pociechy mogą odpocząć od miejskiego smogu, obcować z naturą i zwierzętami, a równocześnie poznawać wiejskie zwyczaje.
Tego typu kwatery znajdziemy niemal w każdym miejscu Polski. Według Głównego Urzędu Statystycznego najwięcej jest ich jednak w województwie małopolskim, podkarpackim oraz pomorskim.
Stół drewniany w gospodarstwie agroturystycznym. Gdzie sprawdzi się najlepiej?
Najważniejszym meblem w gospodarstwie agroturystycznym będzie drewniany stół umieszczony w kuchni lub jadalni, z których korzystają goście. Drewniane stoły doskonale wpiszą się zwłaszcza w tradycyjny, rustykalny wystrój wnętrza. Jeśli więc chcesz poznać propozycje solidnych stołów drewnianych doskonale pasujących do gospodarstwa agroturystycznego, zajrzyj do oferty https://meblepotocki.pl/Stoly-drewniane.
Drewniany stół od wieków towarzyszył mieszkańcom wsi. Trudno wyobrazić sobie bez niego tradycyjną kuchnię. I to nawet w przypadku, w którym urządza się ją w bardziej nowoczesny sposób.
Dębowy stół do kuchni
W kuchniach i jadalniach, w których spotykają się goście, najlepiej postawić na stoły prostokątne. Warto dobrać ich wielkość tak, by zmieściło się przy nich 8-10 osób. Dobrze sprawdzą się solidne stoły dębowe.
To najbardziej klasyczne drewno, doskonale zatem wpisze się w wiejski klimat i agroturystyczny charakter. Szczególnie ciekawie będą wyglądać stoły z lekko zakrzywionymi nogami. Rustykalny charakter w pełni oddamy również wtedy, gdy postawimy na choćby niewielkie rzeźbione zdobienia.
Sprawdzą się jednak również proste, solidne dębowe stoły. Taki mebel to dobra inwestycja. Wraz z upływem lat tylko szlachetnieje, a sam jest wytrzymały i dość odporny na uszkodzenia.
Drewniane stoliki do pokojów
Drewniany stół świetnie sprawdza się w części wspólnej, w której goście mogą spotykać się z innymi lokatorami i gospodarzami. Również w prywatnych pokojach warto jednak zadbać o obecność takiego akcentu.
Drewno jest naturalnym materiałem, który jak żaden inny nie kojarzy się ze wsią i naturą. W wynajmowanych pokojach powinny więc znaleźć się niewielkie drewniane stoliki. Dobrze sprawdzą się zwłaszcza modele z okrągłymi blatami.
W tym przypadku dobrze spiszą się proste meble, nie ma co się silić na specjalne zdobienia. Oprócz dębu dobrym wyborem będzie drewno bukowe, również uważane za dość długowieczne. Tańszym, ale wciąż klimatycznym rozwiązaniem będą stoliki sosnowe.
Stół drewniany na zewnątrz
Goście gospodarstw agroturystycznych są zwykle spragnieni kontaktu z naturą. Większość z nich wybiera taki wypoczynek latem, więc szansa na spędzanie czasu na świeżym powietrzu trwa niemal przez cały dzień.
Każdy z gości chętnie usiądzie więc do posiłku na zewnątrz. Kolacja w ciepły, letni wieczór może odbywać się na balkonie czy werandzie, ale także w ogrodzie. To również świetne miejsce do odpoczynku – na stole można położyć książkę czy filiżankę kawy.
Również w takich warunkach idealnie sprawdzi się drewniany stół. Szczególnie użyteczne będą lekkie modele. Można postawić choćby na drewno teakowe. Wiejskiego klimatu doda lekko pobielany blat.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że w takich wypadkach najlepiej spisuje się drewno impregnowane. Stoły drewniane przeznaczone na zewnątrz trzeba odpowiednio konserwować. Drewno jest bowiem bardzo podatne na działanie wody i wilgoć.