Wybieramy krzesła do jadalni. Na jakie warto postawić?
Urządzanie mieszkania czy domu często spędza nam sen z powiek. Staramy się, by postawić na rozwiązania, które będą nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. A połączenie takich atutów wcale nie jest łatwe.
Nie inaczej jest w przypadku jadalni. To pomieszczenie często połączone jest z kuchnią. Nawet wówczas, gdy stanowi osobne wnętrze, jest jednym z miejsc, w których najłatwiej wspólnie zebrać domowników. A przez to staje się sercem domu.
Centralnym punktem jadalni jest stół. Najczęściej stawiamy na stoły drewniane, które są solidne i eleganckie. Przy stole trzeba jednak jeszcze na czymś siedzieć.
Wybór odpowiednich krzeseł, przy których będzie można jeść obiad czy kolację w pełnym komforcie, nie należy do najłatwiejszych. Tym bardziej że na rynku aż roi się od opcji. Z naszym poradnikiem będzie Ci jednak łatwiej podjąć decyzję.
Krzesła do jadalni. Na jaki materiał się zdecydować?
Podstawową decyzją, jaką należy podjąć, jest wybór materiału, z jakiego mają być wykonane krzesła. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydają się krzesła drewniane. Ale nawet w obrębie tej grupy mebli mamy do wyboru kilka opcji.
Najprostszym rozwiązaniem są lekkie krzesła wykonane w całości z drewna. To meble, które cechują się dużą wytrzymałością. Wiele zależy oczywiście od rodzaju drewna. Najpopularniejsze są krzesła wykonane z drewna bukowego i dębowego.
Krzesła drewniane tapicerowane i meble z tworzywa
Coraz częściej można jednak spotkać również meble, w których drewniane siedzisko i oparcie jest umocowane na metalowych nogach. W ten sposób powstają ergonomiczne i modernistyczne meble, popularne w nowoczesnych jadalniach.
Bardzo popularnym rozwiązaniem są także krzesła tapicerowane. Ich wielkim atutem jest tkanina obiciowa. Zazwyczaj znajduje się na siedzisku, czasami również na oparciu. Na takim krześle można dłużej siedzieć w pełnym komforcie, jest bardziej miękkie niż klasyczny drewniany mebel. Plusem jest też możliwość szerokiego doboru kolorów.
W jadalniach urządzonych w minimalistycznym lub industrialnym stylu często pojawiają się również krzesła z tworzywa. Nie mamy tutaj na myśli najtańszych mebli ogrodowych, a nowoczesne konstrukcje. Są lekkie, można dobrać dowolną barwę, nieco gorzej jednak z ich wytrzymałością.
Wygląd i kolor krzeseł do jadalni
Wybór odpowiedniego materiału w dużym stopniu wiąże się z wyglądem krzeseł. Jedne lepiej będą pasować do bardziej tradycyjnych wnętrz. Inne świetnie nadają się do nowoczesnych stylizacji. Ważne, by decyzja była przemyślana – krzesła powinny być dobrze wkomponowane w charakter wnętrza.
I tak w ciepłych jadalniach, na przykład w stylu rustykalnym, dobrze sprawdzą się krzesła drewniane oraz tapicerowane. Nie ma wówczas sensu silić się na eksperymenty. Klasyczne, brązowe krzesła to powiew ciepła i eleganckiej klasyki w każdym domu.
Z drewna nie trzeba rezygnować w nowoczesnych stylizacjach. W takich pomieszczeniach dobrze odnajdą się krzesła z tworzywa sztucznego lub meble z przewagą metalowych elementów.
Ale i drewniane krzesła do nowoczesnej jadalni nie muszą być wcale chybionym pomysłem. Mogą bowiem zrównoważyć nieco zimny, niemal bezduszny styl takich kompozycji. Ważne, by obrać konkretną linię aranżacyjną i konsekwentnie się jej trzymać.
Kolory i jakość wykończenia
Krzesła tapicerowane oraz meble z tworzywa sztucznego otwierają przed Tobą duże możliwości kolorystyczne. Klasyczne drewno to głównie brązy oraz beże. W tym przypadku możesz zaś pozwolić sobie na zdecydowanie mniej oczywiste barwy. Dzięki temu łatwiej dobierzesz krzesła do koloru ścian.
Z estetyką krzeseł związana jest również staranność wykończenia mebli. Krzesła najwyższej jakości nie powinny mieć żadnej widocznej skazy. Chodzi przede wszystkim o połączenia nóżek i oparcia z siedziskiem.
Wszelkie wystające elementy mogą wyglądać wręcz obskurnie. Poza tym wszelkie problemy na tym polu będą negatywnie wpływać na jakość mebli. Niestarannie wykończone krzesło może szybko zacząć się bujać i tracić stabilność.
Jak dobrać wysokość krzeseł do jadalni?
Wysokość krzesła to parametr, który ma bardzo duże znaczenie. Bezpośrednio wpływa na wygodę w czasie spożywania posiłków. Pod tym względem jest bardziej istotny nawet od materiału, z jakiego wykonano siedzisko.
Krzesła do jadalni należy dobrać odpowiednio do wysokości stołu. Ważna jest więc kolejność zakupów. Najpierw zamawiamy stół, a dopiero później krzesła.
Najbardziej komfortowe są siedziska, które pozwalają na swobodne ruchy pod stołem. Z drugiej strony, nie powinny znajdować się zbyt wysoko. Nie chodzi przecież o to, by machać nogami w powietrzu, nie dotykając podłoża. Najczęściej siedziska krzeseł znajdują się na wysokości, która nie przekracza pół metra.
Znaczenie ma również wysokość oparcia. Za najwygodniejsze uchodzą krzesła, które mają rozbudowane oparcie. Wówczas można się na nich podeprzeć całymi plecami. Minusem jest wówczas większa waga mebli.
Modele z niższym oparciem będą zdecydowanie bardziej mobilne. Mogą jednak sprawiać problem w czasie kilkugodzinnych spotkań, gdy stają się trochę niewygodne.
Krzesła do jadalni – głębokość siedziska
Na wygodę użytkowania krzeseł do jadalni wpływa również głębokość siedziska. Wynika ona bezpośrednio z kształtu mebli. Ma też wpływ na nasze zdrowie i obciążenie kręgosłupa.
Przyjmuje się, że spoza siedziska powinna wystawać mniej niż połowa uda. Gdy siedzenie jest głębsze, może być problem z postawieniem stóp na ziemi.Z kolei zbyt płytkie siedzisko sprawi, że ciężar ciała będzie mocno skupiać się na nogach. A to z pewnością nie należy do zbyt komfortowych sytuacji.