Zdrowa żywność prosto z natury – co musi się znaleźć w eko-kuchni?
Gospodarstwo agroturystyczne to obiekt noclegowy wybierany z racji bliskości natury. Przyjeżdżając do niego, goście oczekują nie tylko czystego powietrza i pięknych krajobrazów – chcą też smakołyków prosto z drzewa! Jaka zdrowa żywność powinna się znaleźć wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest naturalność i zdrowie? Przeczytaj!
Zdrowa żywność – przetwory owocowe
Czy wyobrażasz sobie eko-kuchnię bez owoców? Dobry gospodarz agroturystyki dba o to, by jego goście zawsze mieli do dyspozycji świeże owoce sezonowe i ekologiczne, słodkie przetwory!
Domowy dżem ekologiczny do bufetu śniadaniowego zachwyci i dzieci i dorosłych. Kompot zamiast przesłodzonego soku z kartonu powinien zawsze stać w spiżarni, a pokrojone owoce urozmaicać desery serwowane Twoim gościom.
Co powiesz na przeciery owocowe bez dodatku cukru? To mniej popularne warianty przetworów niż wszelakie konfitury… a szkoda! Stanowią świetny dodatek do deserów, a nawet same mogą być deserem po śniadaniu.
Warto zaopatrzyć się z ekologiczne przeciery zwłaszcza wtedy, gdy spodziewasz się gości z małymi dziećmi. To bardzo zdrowa żywność – lekkie przekąski, pełne witamin i naturalnych cukrów. Idealny zamiennik za klasyczne słodkości z fabrycznej taśmy.
Poza tym, pakując się na urlop, rodzice często zabierają za mało słoiczków. Kiedy usłyszysz, że wybierają się na zakupy po jedzenie dla maluszka… przyjdź z superzdrowym przecierem, a zaniemówią z zachwytu.
Dżemy, kompoty i przeciery owocowe kupisz w sklepach internetowych ze zdrową żywnością – sprawdź ofertę Eko Chatki, a Twoi goście będą zachwyceni owocowymi, zdrowymi przekąskami i dodatkami: https://ekochatka.pl/przeciery-owocowe
Zdrowa żywność – jaki tłuszcz w ekologicznej kuchni?
Ekologiczna żywność, czyli żywność przyjazna naturze i zdrowiu? Zamiast zaopatrywać się w smalec, stawiaj na oleje roślinne i masło ghee. W zdrowej kuchni nie może zabraknąć także oliwy z oliwek, dodawanej do sałatek.
To produkty prosto z natury, które mogą spożywać osoby na diecie wegetariańskiej i (bez masła!) wegańskiej. Bardzo prawdopodobne, że Twoją agroturystykę odwiedzą właśnie goście, którzy ograniczają produkty pochodzące z rzeźni.
Smalec wieprzowy i gęsi daleki jest również od miana zdrowego tłuszczu. Nie nadaje się do smażenia i jest pełny kwasów tłuszczowych nasyconych, podwyższających poziom cholesterolu.
Jaki olej roślinny wybrać? Zdrowa żywność to szczególnie olej rzepakowy, lniany, z orzechów, pestek dyni, moreli i czarnuszki. Takie zdrowe oleje, dostarczające kwasów omega-3 oraz witamin, sprawdzą się w każdej kuchni. Smakują fantastycznie, można na nich smażyć, a Twoi goście na pewno docenią wysiłek włożony w zapewnienie im jak najzdrowszych wariantów kulinarnych.
W kwestii masła – do ośrodka wypoczynkowego warto stawiać na masło ghee – można je przechowywać wiele miesięcy. Ghee jest również zdrowsze od tradycyjnego masła.
Przygotowany na nim omlet z jaj od szczęśliwej kurki, posmarowany ekologicznym przecierem… Proste, zdrowe, wyśmienite – serwując swoim gościom takie śniadania, polecenie masz jak w banku!
Doskonałym wyborem będzie także nierafinowany olej kokosowy. Jak wygląda kwestia jego prozdrowotności? O tym, czy olej kokosowy jest zdrowy dowiesz się z artykułu na blogu Eko Chatka – sprawdź: https://ekochatka.pl/czy-olej-kokosowy-jest-zdrowy
Zdrowa żywność – pieczywo jak za dawnych lat!
Czy wyobrażasz sobie wiejska agroturystykę bez świeżego pieczywa prosto z piekarni? Pewnym rozwiązaniem jest współpraca z lokalną piekarnia rzemieślniczą. A jeszcze pewniejszym – bio chleb i mieszanki do pieczenia chleba czekające na swój moment w kuchni.
Kupując ekologiczne pieczywo dajesz swoim gościom to, co najlepsze, nawet jeśli od rzemieślniczej piekarni dzieli Cię wiele kilometrów. W natłoku obowiązków gospodarza agroturystyki nie zawsze jest czas, by udać się po świeże pieczywo – zwłaszcza, gdy Twoi goście to ranne ptaszki!
Nejlepszy sposób, by powitać gości schodzących na śniadanie? Zapach świeżo upieczonego chleba i rumiane policzki gospodyni wyjmującej z pieca gorące smakołyki.
Dzisiaj gospodyni nie musi kartkować starych przepisów na chleb. Wystarczy kupić gotową bio-mieszankę mąk, a wszystko pójdzie zgodnie z planem – jak u babci. Szybko, pewnie, zdrowo i ekologicznie!
Ekologiczna żywność – kakao, kawa i herbata do popicia!
Niewiele rzeczy relaksuje tak, jak ciepły napój pity w towarzystwie rodziny, serdecznych gospodarzy i śpiewu ptaków. W każdego agroturystyce goszczącej szukającej wyciszenia urlopowiczów musi być zapas zdrowych naparów. Nie obędzie się bez wysokojakościowej kawy, herbaty, a dla łasuchów – gorącej czekolady!
Nawet najlepsze metody parzenia nie uratują słabego produktu. Niestety – to właśnie o takie najłatwiej w hipermarketach i hurtowniach… Jeżeli chcesz zaserwować gościom najlepszą kawę, herbatę oraz czekoladę, zaopatrz się w sklepie z żywnością ekologiczną. Będziesz miał pewność, że ziarna i liście pozyskano zgodnie z zasadami Fair Trade, z plantacji, gdzie o głębię smaku dba Matka Natura – nie pestycydy i wspomagacze!
Po śniadaniu z pachnącymi napitkami nikt nie zapyta Cię, gdzie w okolicy jest kawiarnia speciality. Ekologiczne kawy i herbaty to kolejny punkt, który na pewno zapamiętają twoi goście. Od razu rozpoznają dobry produkt, bo picie wysokojakościowych naparów jest modne szczególnie w miastach.
A czym doprawić? Zdrowe cukry, słodziki i przyprawy
Cukry, słodziki oraz wytrawne przyprawy to kolejna rzecz, bez której nie powinieneś wychodzić z ekologicznego sklepu. Można śmiało powiedzieć, że w dzisiejszych czasach biały cukier to przeżytek.
Swoim gościom zapewnij cukier kokosowy lub trzcinowy. Do śniadań przyda się również syrop z agawy.
Dla dbających o linię oraz ograniczających słodycze z przyczyn zdrowotnych, miej pod ręka erytrytol, stewię i ksylitol. To naturalne słodziki, dobrze tolerowane przez wrażliwe żołądki. Zrezygnuj ze słodzika w tabletkach – aspartam, sacharyna i cyklamat to opcje tanie… Ale na pewno nie są zdrowe, więc nie proponuj ich gościom!
Kolejna rzecz, na którą nie ma miejsca w eko-kuchni, to kostki rosołowe, ,,kucharki” i inne polepszacze smaku. Postaw na mieszanki ziół oraz ekologiczne buliony, które… nie zepsują zdrowej potrawy dodatkiem niepotrzebnej chemii. Tanie zamienniki porządnych przypraw jak z ogródka zostaw lokalom, którym nie zależy na idealnym doświadczeniu swoich gości!
Ekologiczna żywność bezglutenowa – by każdy gość znalazł coś dla siebie!
Dieta bezglutenowa to nie fanaberia – alergia na białko pszeniczne, nietolerancja oraz celiakia to poważne przypadłości, na zawsze eliminujące możliwość spożywania glutenu.
Żeby nie ryzykować zamieszania, gdy któryś z Twoich gości okaże się bezglutenowcem, pomyśl o nim jeszcze zanim się pojawi. Zdrowa żywność bezglutenowa? Bez problemu dostaniesz ją w Sieci. Niekoniecznie w sklepie stacjonarnym, zwłaszcza w małej miejscowości.
Zawsze miej w kuchni bezglutenowy makaron, pieczywo, mąkę gryczaną oraz bezglutenowe czekoladki. Każda osoba z celiakią będzie zachwycona, kiedy gospodarz nie będzie zaskoczony prośbą o bezglutenową potrawę. Niestety, w Polsce wciąż jest z tym bardzo duży kłopot…
Zdrowa żywność to punkt obowiązkowy każdego gospodarstwa agroturystycznego. Nie zwlekaj z zakupami! Zanim sezon urlopowy zacznie się na dobre odwiedź sklep z żywnością ekologiczną i przygotuj się, by zachwycić gości smakiem i dbałością o każdy detal.