Ogrodzenie bez podmurówki – kiedy warto się na nie zdecydować?
Podmurówka przez lata była nieodłącznym elementem niemal wszystkich systemów ogrodzeniowych. Dziś na rynku znajduje się jednak coraz więcej rozwiązań, które pozwalają zrezygnować z podmurówki. To lekkie, ale stabilne ogrodzenia, które mają sporo zalet. Dowiedz się, kiedy warto postawić na ogrodzenie bez podmurówki i jakie systemy tego typu sprawdzą się najlepiej.
W jakich sytuacjach sprawdzi się ogrodzenie bez podmurówki?
Podmurówką nazywamy charakterystyczny niski murek, który znajduje się u podstawy ogrodzenia. Obecnie ten element wcale nie jest już konieczny. Na ogrodzenie bez podmurówki warto postawić zwłaszcza wtedy, gdy planujemy jedynie niewielką barierę. Jeśli konstrukcja nie jest zbyt wysoka, podmurówka najczęściej okazuje się zbędna.
Ogrodzenie bez podmurówki sprawdzi się także jako ogrodzenie tymczasowe. Nie warto inwestować dużych pieniędzy i sił w wykonanie kosztownego murku. W zupełności wystarczy ogrodzenie z siatki czy paneli bez takiego dodatku. W końcu i tak po pewnym czasie trzeba będzie je zdemontować.
Podmurówka nie zawsze jest też konieczna w przypadku ogrodzenia ogrodów czy też wybiegów dla niektórych zwierząt. Wówczas bariera bez dodatku betonu lepiej wpisuje się w naturalny krajobraz. Podmurówki nie wymagają np. woliery dla ptaków – siatkę idealną do takich konstrukcji znajdziesz na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/siatki-na-woliery. Wyjątkiem będą zwierzęta, które są zdolne do wykonania podkopów – wtedy warstwa betonu u podstawy ogrodzenia zdecydowanie się przyda.
Podmurówka nie będzie też potrzebna przy wielu nowoczesnych ogrodzeniach. Zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na rozwiązania panelowe. Takie ogrodzenie stawia się z gotowych elementów o niewielkiej wadze. Wystarczy więc, że zostaną osadzone na zabetonowanych w podłożu słupkach.
Ogrodzenie bez podmurówki – największe zalety
W każdym z tych przypadków ogrodzenie bez podmurówki nie tylko nie jest konieczne, ale wręcz rekomendowane. Wynika to z zalet takiej bariery. Jest ich kilka:
- łatwy i szybki montaż: brak podmurówki to spora oszczędność czasu, zwłaszcza wylewanie jej z betonu znacznie wydłuża montaż całego systemu ogrodzeniowego. Rozwiązania bez podmurówki można zainstalować na działce nawet w kilka godzin;
- niższa cena: podmurówka generuje dodatkowe koszty – za materiały oraz robociznę. Ogrodzenie bez niej to niższy koszt, przy odrobinie umiejętności można je rozłożyć nawet bez pomocy ekipy montażowej;
- rozwiązanie przyjazne dla ekologii: podmurówka stanowi barierę dla małych zwierząt, takich jak jeże czy żaby. Ogrodzenie bez podmurówki w mniejszym stopniu wpływa na ekosystem;
- mniejsza ingerencja wizualna w przestrzeń: rozwiązanie bez betonowych fundamentów jest bardziej przejrzyste – stanowi barierę, ale pozwala lepiej wyeksponować dom czy inne budynki, które ogradza;
- szybki demontaż: przy nieoczekiwanych sytuacjach można szybko zwinąć siatkę czy zdemontować panele. To umożliwi przejazd dla większych pojazdów lub wydzieli dodatkową przestrzeń na działce. Usuwanie podmurówki jest bardziej czasochłonne.
Najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń, które nie wymagają podmurówki
Ogrodzenie z siatki
Najprostszy rodzaj ogrodzenia, przy którym nie trzeba sobie zaprzątać głowy betonowym umocnieniem. Kluczowe jest bowiem odpowiednie naciągnięcie siatki na słupkach. Ogrodzenie bez podmurówki z siatki to idealne rozwiązanie na tymczasową barierę lub wewnętrzną przegrodę. W razie potrzeby to właśnie takie ogrodzenie można usunąć najłatwiej i najszybciej. To również najtańszy sposób na otoczenie działki – najprostsze rodzaje siatki ogrodzeniowej, np. ocynkowana, są tańsze niż panele czy palisada.
Ogrodzenie gabionowe
Bez tradycyjnej wylewki obejdą się ogrodzenia gabionowe. Opierają się na koszach wykonanych z drutu lub siatki, które najczęściej wypełnia się kamieniem lub innym kruszywem. W ten sposób powstaje niezwykle estetyczna i nowoczesna bariera. Gabiony można stawiać bezpośrednio na gruncie, nawet bez podmurówki będą tworzyć szczelne ogrodzenie. Najważniejsze w tym przypadku są solidne i głęboko wkopane w ziemię słupki.
Ogrodzenie metalowe
Przygotowywane z gotowych paneli. To lekkie elementy, które łatwo do siebie dopasować. Nie będą nadmiernie obciążać słupków – pod warunkiem, że słupki wkopiesz poniżej głębokości przemarzania gruntu. Atutem metalowych ogrodzeń jest szeroki wybór paneli, które można dobrać i do tradycyjnych, i nowoczesnych domów.
Ogrodzenie palisadowe
Zazwyczaj składa się z ocynkowanych profili stalowych. Są najsolidniejszą barierą, która pozwala odciąć się od sąsiadów czy przechodniów. Palisada może być bardzo wysoka – trzeba tylko przestrzegać przepisów prawa budowlanego, o których więcej przeczytasz na https://portalmiasta.pl/ogrodzenie-od-sasiada-co-mowia-o-nim-przepisy. Przy doborze lekkich profili można postawić takie ogrodzenie nawet bez podmurówki.
Kiedy podmurówka pod ogrodzeniem będzie konieczna?
Zdarzają się jednak sytuacje, w których bez solidnych fundamentów ani rusz. Tak będzie w przypadku najwyższych ogrodzeń oraz rozwiązań z ciężkimi panelami. Podmurówka poprawia stabilność takiej bariery.
Będzie potrzebna także wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć posesję przed dzikimi zwierzętami oraz roślinnością. Beton na gruncie stanowi dla nich dodatkową przeszkodę. Podmurówka z gotowych elementów często może być też dodatkowym walorem estetycznym ogrodzenia.